Euromechanic
img
EuroMechanic

Kumlama ve Boya Uygulamaları

EuroMechanic

BOYA UYGULAMALARI

EuroMechanic Engineering, kumlama ve boya uygulamaları konusunda profesyonel hizmet vermektedir. Yüzey hazırlama ve boya uygulamaları konusunda özel projeler ve kaplama konusunda ileri mühendislik hizmeti verir. Bunlardan bazıları; Rafineri ve petrol depolama tesisleri, enerji santralleri, yeraltı ve yer üstü borulama ve boru hatları, yerinde uygulamalar, alüminyum gibi hassas çeliklerin kumlama ve kaplaması vb gibidir. Tüm bu uygulamaları firmamız bünyesinde ki NACE boya inspektörleri ile kontrol edilerek, ilgili standart doğrultusunda raporlaması yapılarak uygulama işleri teslim edilmektedir.

Ayrıca firmamız korozyon incelemesi ve uygulama seçimi konusunda müşterilerine destek vermektedir.

img

Kumlama Nedir?

Kumlama , metalin zamanla pas ve korozyona uğramasından dolayı üzerindeki yağ, kir, pas ve korozyonu kaldırıp boyama işlemi ile metalin kullanım ömrünü uzatmak için uygulanan bir yöntemdir.

Kumlama işlemi, özel imal edilmiş grit adında çeşitli aşındırıcı maddelerle yapılır. Kumlama , metal yüzeyinde görünen ya da mikronize boyutlardaki pas ve korozyonu yok etmekle birlikte, metalin özünü ortaya çıkarmaktadır. Kumlaması henüz bitmiş olan bir metal, pas ve korozyona karşı en korumasız olduğu zamandadır. Metal kumlama işleminden sonra nemli bir ortama bırakılırsa bir kaç saat içinde renk değişimi ile kendini belli eden oksidasyona maruz kaldığı gözlenir. Bu sebeple kumlanmış olan metal en kısa sürede korunmalı, boyanarak metalin hava ile teması kesin suretle kesilmelidir. Bunun için en iyi uygulama zinc boyamadır.

KUMLAMA İŞLEMİNİN UYGULANIŞI

Kumlama kumunun yüksek basınçlı hava ile metal yüzeye çarptırılması işlemidir.

Bu çarpma esnasında kum metal yüzeyi mikron seviyesinde aşındırırken aynı zamanda yüzeydeki yağ, kir, pas gibi her türlü istenmeyen maddeyi de temizler ve yüzeyi boya uygulamasına hazırlar. Açık alanda yapılacak mobil kumlama işlemi için kumlama kazanları kullanılır. Kumlama kazanları ile tersanelerdeki gemilerin kumlanması, büyük konstrüksiyonların kumlanması gibi işler yapılabilir. Ayrıca kumlama odalarında çok büyük parçaların kumlanması da bu makine türü ile gerçekleştirilir. Orta boy parçaların manuel / otomatik olarak kumlanması için kumlama kabinleri kullanmaktadır. Çok girift / karmaşık geometrik yapıya sahip parçaların kumlanmasında, özel ve hassas parçaların kumlanmasında kullanılmaktadır. Kumlama kabinleri küçük ve kapalı sistem oldukları için yer sorunu yaşayan firmalar için oldukça idealdir.

img
EuroMechanic

Diğer Hizmetler

img

Enerji & Petrol

Devamını Oku
img

Endüstriyel İmalat, Montaj ve Çelik Yapılar

Devamını Oku
img

İş Makinaları

Devamını Oku
img

Proje, Mühendislik ve Teknik Servisler

Devamını Oku