Euromechanic
img
EuroMechanic

İş Makinaları Nedir?

İş Makinaları Nedir?

Genel

İş makinaları yaygın olarak inşaat sektöründe, karayolu yapımında, su kanalları yapımında, toprak kazma gibi işlerde kullanılmaktadır. İşin amacı doğrultusunda çeşitli ekipmanlar ve aparatlar monte edilerek kullanılırlar. İş makinaları genel olarak paletli makinalar ve lastikli makinalar olarak ikiye ayrılırlar. Bunun haricinde kullanıldıkları sınıflara göre de ayrılabilirler.

İş Makinalarının Sınıflandırılması

İş makinelerinin sınıflandırılması iş makineleri, endüstriyel makineler, yol ve asfalt makineleri olarak yapılabilir. İş makineleri daha çok ekskavatör, bekoloder, dezorler, greyderler, damperli kamyonlar olarak karşımıza çıkar. Endüstriyel makineler ise forkliftler, temizlik makineleri, kompresörler, jeneratörler olarak yaygındır. Son olarak yol ve asfalt makinaları ise finişerler, yol şekillendirme silindirleri, frezeler olarak bilinmektedir.

İş Makinaları Türleri

İş makinaları türleri incelenecek olursa eğer;

Loder: Aynı zamanda yükleyici olarak da bilinmektedir. Genellikle yükleme işlerinde kullanılır. Yüklemeyi gerçekleştiren bir kepçe kısmı vardır. Bu kısım hidrolik bir sistem ile hareket etmektedir.

Bekoloader: Kazıcı ve yükleyici olarak bilinir. Loderden farkı kazıcısının olmasıdır. Bu iş makinası da hidrolik sistemle hareket etmektedir.

Eksvator: Bu iş makinasının alt bölgesi paletli, lastik tekerlekli veya kamyon şaseli olarak karşımıza çıkar. Kepçe, düz kepçe, ters kepçe, çeneli gibi alternatifleri mevcuttur. Bu iş makinasının paletli çeşitleri lastikliye göre daha kuvvetlidir. Kendi düzeyinin alt seviyesinde ya da üst seviyesinde iş yapabilmekte olan oldukça esnek bir makinadır.

Dozer: Bir traktörün önüne kalkıp inebilen şekilde monte edilmiş bir kazıyıcıya sahiptir.

Greyder: Bu iş makinası genellikle tesviye, yol yapımı ya da hendek gibi işlerde kullanılır. Çok amaçlı bir makine olarak bilinir.

Skyreyper: Genellikle yol yapımında şantiyelerde yollara malzemelerin düzgün ve en homojen biçimde serilmesinde kullanılmaktadır.

Finisher: Finisher iş makinesi çeşidi ise toprak serip sıkıştırma, asfalt yapan paletli veya tekerlekli olan iş makinesidir.

Forklift: Bu iş makinesini kullanabilmek için kullanan kişinin forklift ehliyetine sahip olması gerekmektedir.

Keçi Ayaklı: Bu tür iş makineleri genellikle engebeli, zor arazilerde, sanayi bölgelerinde orman alanlarında, farklı makinelerin giremeyeceği alanlarda kullanılırlar. Operatörlük sertifikası ile kullanılabilir.

Sondaj: Her çeşit zeminde delme ve delinen alanların tekrar farklı bir malzeme ile doldurulmasını sağlar.

EuroMechanic

Son Haberler

img

Endüstriyel İmalat, Montaj Ve Çelik Yapılar

Devamını Oku
img

İş Makinaları Nedir?

Devamını Oku
img

Çelik Konstrüksiyon Montaj Nedir?

Devamını Oku